ЗАТЕГНУТА ситуација око блокаде хрватске границе за Србију се наставља. Грађани са српским пасошима могу несметано, из околних земаља, да уђу у Хрватску, док је и даље на снази забрана уласка у Хрватску возилима регистованим у Србији.
Премијер Хрватске Зоран Милановић најављује могућност да данас или сутра укине мере на граници са Србијом, објављено је на Твитер налогу хрватске владе.
Путнички теминали су на граничном прелазу Батровци отворени у оба смера, сем што у Хрватску могу ући само држављани са српским пасошима, док је и даље на снази забрана уласка возилима која су регистрована на подручју Србије.
На снази је, такође, забрана уласка теретним моторним возилима на уласку у Хрватску на граничном прелазу Батровци, сем за теретна возила која превозе кварљиву робу.
Шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто поручио је хрватском премијеру Зорану Милановићу да остави и Србе и Мађаре на миру, а државни секретар у Министарству привреде Милош Петровић изјавио је данас да у једностраној економској агресији Хрватске према Србији нико није добро прошао и да се процењује да ту најмању штету има Србија, па ЕУ, а да највећу штету трпи Хрватска.
15:2 - ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗИ И ДАЉЕ ЗАТВОРЕНИ
Гранични прелаз Шид-Товарник и данас је затворен за сва возила српских регистарских ознака из правца Србије, а прелаз Батровци-Бајаково и за сва теретна возила, док је Хрватску са српским пасошем могуће прећи пешице или у возилу страних регистарских таблица, јавили су репортери Танјуга.
Колона камиона, који су већ данима блокирани на прелазу Батровци-Бајаково, дугачка је око 13 километара.
Грађани Србије хрватску границу са српским пасошем могу да пређу само пешке или у возилима страних регистарских ознака.
Иако српска гранична полиција дозвољава пролаз свим путничким возилима, без обзира на регистарске таблице, њихове хрватске колеге не пропуштају аутомобиле са српским регистрацијама.
Возила српских таблица потпуно регуларно прелазе их Хрватске у Србију, а у супротном правцу их и нема, док уколико неко и покуша да пређе у Хрватску приморан је да се окрене и врати назад.
Колона камиона, који су већ данима блокирани на прелазу Батровци-Бајаково, дугачка је око 13 километара.
Грађани Србије хрватску границу са српским пасошем могу да пређу само пешке или у возилима страних регистарских ознака.
Иако српска гранична полиција дозвољава пролаз свим путничким возилима, без обзира на регистарске таблице, њихове хрватске колеге не пропуштају аутомобиле са српским регистрацијама.
Возила српских таблица потпуно регуларно прелазе их Хрватске у Србију, а у супротном правцу их и нема, док уколико неко и покуша да пређе у Хрватску приморан је да се окрене и врати назад.
13:54 - МИЛАНОВИЋ: ДАНАС ИЛИ СУТРА УКИДАМО БЛОКАДУ!
ПРЕМИЈЕР Хрватске Зоран Милановић рекао је да са сарадницима интензивно разговара да данас или сутра укине мере на граници са Србијом, објављено је на Твитер налогу хрватске владе.
13:10 - ЕУ: БРИСЕЛ ТРАЖИ ХИТНО ОБЈАШЊЕЊЕ ЗАГРЕБА
Брисел од Загреба затражио хитно објашњење одлуке о затварању граничних прелаза са Србијом за камионски саобраћај. Портпаролка високе представнице Европске уније за спољну политику и безбедност Маја Коцијанчич изјавила је на конференцији за медије у Бриселу да је то учињено у контексту истраге правне службе Европске комисије о могућем кршењу Споразума о стабилизацији и придруживању од Хрватске, након што је премијер Србије Александар Вучић у писму функционерима ЕУ упозорио да је С СА прекршен.
"Наше прве процене кажу да постоје озбиљни проблеми у вези са усклађеношћу одлуке хрватске владе са С СА", изјавила је она.
Она је казала да је висока представица Федерика Могерини јутрос поново разговарала телефоном са хрватским премијером Зораном Милановићем и подсетила га да је пре два дана јавно позвала Србију и Хрватску да што пре реше несугласице како би се несметан проток робе наставио.
12:57 - СЛОВЕНАЧКА ШТАМПА: ЕУ ТРЕБА ДА УДАРИ ШАКОМ И РЕШИ СПОР
Затварање хрватско-српске границе и својеврсни трговачки рат Загреба и Београда може да дестабилизује цео регион, пишу данас словеначки дневници пошто су дан раније тај проблем истакли водећи словеначки политичари и критиковали хрватског премијера Зорана Милановића. Спор због усмеравања великог таласа избеглица из Србије преко Хрватске и Словеније, а не више преко Мађарске, подсећа на време пре распада некадашње Југославије, када су прво уведене трговачке блокаде међу републикама, а после су се зачули ратни бубњеви те је следио прекид свих веза, наводи мариборски дневни лист Вечер.
"Хрватска је у предизборној температури, па политичари различитих боја прстом указују на омрзнуту суседну земљу, а предузете мере и контрамере биле би дечја игра кад не би имале тешке економске последице", пише мариборски лист.
12:41 - МИХАЈЛОВИЋ: И ХРВАТСКА ТРЕБА ДА ПОКАЖЕ ОДГОВОРНОСТ
Потпредседница владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да су штете због одлуке хрватских завичника да затворе границу велике, да је Србија све ово време показала велику одговорност и да исто очекује од Хрватске.
"Србија је земља која све ово време показује велику одговорност и очекујемо да то ради и друга земља - Хрватска која је чланица ЕУ и која себе назива демократском", рекла је Михајловић.
Она је рекла да Србија жели да се отворе границе и да обезбедни потпуно слободан проток робе и људи.
12:31 - МИНУС СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ 30 МИЛИОНА ЕВРА
ПОСЛЕ мере и контрамера на граничним прелазима, српске и хрватске компаније тек сабирају губитке, али грубе процене показују да је “минус” наше привреде већ достигао и 30 милиона евра! Штету трпе и путари, јер је промет камиона и шлепера ових дана пао и за 15 одсто.
Комплетан текст прочитајте ОВДЕ
11:25 - КУРЦ ПОЗИВА НА ОТВАРАЊЕ ГРАНИЦА
Министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц позвао је данас Хрватску и Србију да оставе по страни емоције и да поново успоставе слободан проток роба и људи.
"Позивам Хрватску и Србију да ставе по страну емоције и поново успоставе слободу протока робе и људи. Затварање граница не доприноси решењу проблема. Чак напротив, оне буде код људи на западном Балкану болна сећања на ратне сукобе 90-тих година", нагласио је Курц.
Избегличка криза, према његовим речима, ставља све земље региона и ЕУ пред велике изазове.
11:08 - ПЕТРОВИЋ: СРБИЈА ИМА НАЈМАЊУ, А ХРВАТСКА НАЈВЕЋУ ШТЕТУ
Државни секретар у Министарству привреде Милош Петровић изјавио је данас да у једностраној економској агресији Хрватске према Србији нико није добро прошао и да се процењује да ту најмању штету има Србија, па ЕУ, а да највећу штету трпи Хрватска. Процењује се да је штета на дневном нивоу милион евра, а дугорочно штета није само за компаније, него и за раднике, пенале који ће на крају морати да се плате.
"Већ сада се зна да ће осигуравајућа друштва покренути тужбе, јер морате да испоштујете рокове испоруке", истакао је Петровић у Јутарњем програму ТВ Пинк.
Решење је у томе да се ослободе границе, да се поштују споразуми и вредности ЕУ, јер су сада сви на губитку, јер касне произвођачи и испоруке, што значи да поскупљује производ, а продужава се време чекања и то ће на крају неко морати да плати, казао је Петровић.
Петровић је додао да су четири српске компаније инвестирале у Хрватској, а да више од 200 хрватских фирми има у Србији.
10:47 - СИЈАРТО: МИЛАНОВИЋУ, ОСТАВИ СРБЕ И МАЂАРЕ НА МИРУ
Шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто поручио је хрватском премијеру Зорану Милановићу да остави и Србе и Мађаре на миру, да владе Србије и Мађарске никада нису имале договор око смера у којем ће се кретати мигранти, те да предизборну кампању води унутар Хрватске.
"Разумем да је у Хрватској већ почела предизборна кампања, па имам само један захтев хрватском премијеру, а то је да нас остави на миру. И Србе и Мађаре по том питању. Ми нећемо да гласамо на хрватским изборима и нас не мора да уверава у било шта, већ нека предизборну кампању води унутар граница Хрватске", рекао је Сијарто у интервјуу за Тањуг.
Упитан да ли су тачне оптужбе Милановића да Мађарска и Србија имају договор да усмеравају мигранте у Хрватску, Сијарто тврди да Мађари никада нису имали консултације о томе у ком смеру ће мигранти из Србије ићи.
"Никада нисмо имали договор са Владом Србије око руте миграната. Нити било шта везано за Хрватску. Зашто би то радили? Кад се сретнемо са члановима Владе Србије или премијером Александром Вучићем, причамо о нашој сарадњи а не о Хрватско, зашто би?!", рекао је Сијарто.
10:21 - ШИД ОТВОРЕН ОД ЈУТРОС, СА СРПСКИМ ПАСОШИМА СЕ МОЖЕ У ХРВАТСКУ - НЕ И СА ТАБЛИЦАМА
Грађани са српским пасошима могу несметано, из околних земаља, да уђу у Хрватску, док је и даље на снази забрана уласка у Хрватску возилима регистованим у Србији, саопштио је јутрос Ауто мото савез Србије. Путнички теминали су на граничном прелазу Батровци отворени у оба смера, сем што у Хрватску могу ући само држављани са српским пасошима, док је и даље на снази забрана уласка возилима која су регистрована на подручју Србије.
На снази је, такође, забрана уласка теретним моторним возилима на уласку у Хрватску на граничном прелазу Батровци, сем за теретна возила која превозе кварљиву робу. Сви гранични прелази са Мађарском су отворени, а задржавање путничких возила се крећу у интервалима од 15 до 30 минута, док се теретна возила на граничним прелазима Хоргош и Келебија задржавају вишесатно.
Вишесатна и дуга задржавања камиона су и на граничном прелазу Сремска Рача са Босном и Херцеговином, док је саобраћај за теретна возила на граничном прелазу Мали Зворник на излазу тренутно обустављен.
Милановић: Данас или сутра укидамо блокаду! | Друштво | Novosti.rs
Нема коментара:
Постави коментар