Андрић испод цензуса / | 18. мај 2016. 15:4Бурна реаговања на резултате конкурса Министарства културе Србије. Књижевност не сме бити предата кич тржишним принципима
На заврнуту државну славину наишао је и велики број угледних књижевних награда и часописа. Ни динара није добила Награда "Стеван Сремац", кратких рукава остао је и часопис "Источник"... Нису задовољни ни они којима су одобрена средства. Одлуком Министарства сви часописи који су добили новац сведени су на исто и добили су по 250.000 динара, било да излазе месечно или три пута годишње.Андрић испод цензуса
СРПСКО књижевно друштво сматра да је држава дигла руке од културе, нарочито од књижевности, а да ресорно министарство показује антиевропску политику затирања културног живота и регионалне и међународне културне размене.
У прилог таквој тврдњи чланови СКД-а наводе управо завршене конкурсе Министарства културе за финансирање и суфинансирање књижевних публикација, манифестација, награда и капиталних дела. Ово друштво, како сазнају "Новости", затражиће на данашњој конференцији за новинаре, објављивање записника са седница поменутих комисија.
- Без обзира на декларативно залагање Министарства и Владе за транспарентности у раду, забрињава што ни овога пута комисије нису формиране по јасним критеријумима, нити је њихов рад контролисала јавност. Тражићемо објављивање записника да би се могло видети да ли су комисије инсталиране да би донеле одлуке које су већ донете на неком другом месту - каже за "Новости" председник УО СКД-а Игор Перишић.
Одлуке комисије које се тичу књижевности, по његовом мишљењу, показују да је тенденција била да се средства распореде интересним групама које су у вези са неким од чланова комисија.
- Парадокс је да су комисије и Министарство, као део Владе која се залаже за европске интеграције и регионалну сарадњу, управо на тим питањима потпуно ускратили СКД-у било какав вид финансирања. Ово друштво је за међународну колонију и размену са хрватским и словеначким друштвима писаца добило нула динара! Нарочито је забрињавајућа неолиберална политика у култури, у чијем спровођењу садашњи министар Тасовац бива већи католик од Вучића. Тако министар своје уништавалачке капацитете показује у домену књижевне културе, јер врхунска књижевност и смислени књижевни живот ни у ком случају не могу бити препуштени кич тржишним принципима - сматра Перишић.
ГАШЕЊЕ ЧАСОПИСАНАСТАВЉА се вишегодишње смањивања средстава у култури. Стање је неподношљиво, преживљава се на основу голог ентузијазма. Друштву и власти није стало до књижевности и културе. Било који часопис не може да постоји ако му се додели 250.000. Јасно је да држава поручује: "Сналазите се сами". Логична последица је гашење периодике које траје дуго. На страницама публикација култура се развијала 200 година, а наша политика је: "Нека се преживи још ову годину" - каже нам члан УО СКД-а Васа Павковић.
Члановима УО СКД-а, како сазнајемо, боде очи и то што је Српски ПЕН центар баш за три пројекта из међународне и регионалне сарадње добио по 250.000 динара. Писац Владимир Кецмановић, тим поводом, за наш лист каже:
- Проблем са овом као и са осталим комисијама је у томе што главну реч воде увек исти људи, чије присуство гарантује да ће бити заштићена интересна група која је приватизовала Српски ПЕН центар.
И Издавачки центар Матице српске указује на проблематичан критеријум Министарства. За десет књига, колико садржи једно коло капиталне едиције "Десет векова српске књижевности", добили су 400.000 динара - исто колико су други издавачи добили за једну књигу!
Члан комисије Министарства културе Ласло Блашковић објашњава за "Новости" да су на располагању имали три пута по десет милиона динара за три категорије: награде, периодику и капитална издања. Сам министар је, по његовим речима, донео одлуку да се утврди доњи лимит од 400.000 динара по пројекту, тако да је, на пример, у старту одбијен један пројекат Андрићеве задужбине која је конкурисала за 200.000 динара.
Нема коментара:
Постави коментар